

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 4.5974 mm |
| Width | 3.9624 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 3 W |
| Height | 2.286 mm |
| Material | Plastic |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 6.5 Ω |
| Working Voltage | 12 V |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Max Power Dissipation | 550 mW |
| Power Dissipation | 550 mW |
| Breakdown Voltage | 12.6 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Zener Voltage | 12 V |
| Element Configuration | Single |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 31.2 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Reverse Current | 1 µA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Current | 125 mA |
| Schedule B | 8541100050 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 2812
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15379
Ext.Price$0.15379
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15379 | $0.15379 |
| 10 | $0.13741 | $1.37410 |
| 50 | $0.12278 | $6.13900 |
| 100 | $0.10732 | $10.73200 |
| 500 | $0.09380 | $46.90000 |
| 1000 | $0.08869 | $88.69000 |
| 3000 | $0.08385 | $251.55000 |
| 5000 | $0.07928 | $396.40000 |
